me 21 Prill 1969
Lindi nė Tiranė, Kreshnik Spahiu, jurist dhe politikan shqiptar.

Spahiu asht udhėheqėsi i lėvizjes Aleanca KuqeZi.

Aj lindi e u rrit nė njė familje arsimtarėsh. Pėrfundoi studimet e larta pėr drejtėsi pranė universitetit tė Tiranės nė vitin 1991 dhe menjėherė u emėru gjyqtar nė Gjykatėn e Rrethit tė Tiranės, ku njė vit mė vonė merr rolin e nėnkryetarit tė gjykatės.

Prej vitit 1993, pėr 4 vjet me radhė, Spahiu punoi nė Universitetin e Tiranės si lektor i proēedurės penale.

Nė vitin 1996, ai zgjidhet sekretar i KQZ-sė. Mė pas punon si drejtor i studios ligjore "Legibus" dhe drejtues i grupit tė ekspertėve ligjorė nė klinikėn ligjore pėr tė miturit. Nė vitin 2000 ai zgjidhet anėtar i Kėshillit Bashkiak tė Tiranės dhe nė vitin 2004 zgjidhet kryetar i bordit tė koalicionit shqiptar kundėr korrupsionit.

Spahiu punoi si drejtor ekzekutiv i Zyrės pėr Mbrojtjen e Qytetarėve (ZMQ) pėr 5 vjet, qė prej vitit 2001. Mė pas ai zgjidhet drejtor i Transparency International Albania, post prej tė cilit dorėhiqet nė vitin 2007.

Qė nga 19 korrik 2007, ku Kuvendi i Shqipėrisė e zgjodhi si anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, deri mė 10 shkurt 2012 ishte nėnkryetar i KLD-sė. Kreshnik Spahiu dha dorėheqjen nga posti i tij mė 10 shkurt 2012.

Mė 17 janar 2012 u ngrit njė komision hetimor pėr tė hetuar mbi aktivitetin e tij ku ai akuzohej per abuzim detyre.

Mė 1 mars 2012 komisioni hetimor i paraqiti Parlamentit shqiptar konluzionet e punės, dhe pasi u hodh nė votė, u miratua shkarkimi nga detyra e Spahiut.

Ndodhi sot